czwartek, 12 lipca 2012

Mamo, Tato bawcie się z nami


Zacznę dziś od przedstawienia zabawy nadesłanej przez mamę Zosi:
"Żyrafa"
 • zbierz  wierszyki (np. Jana Brzechwy) lub piosenki o żyrafie (np. Misia i Margolci)
 • obejrzyj książkę lub film o żyrafie
 • spróbuj naśladować chód żyrafy
"Zosia ,,chodziła" jak żyrafa (proste nogi i ręce), aby napić się wody - uginała ręce (trudne) -  żyrafa Zosia wpadała buzią do wody. Ja byłam mamą żyrafą - też tak chodziłam"
"...żyrafa ma długi język - ćwiczymy język..." "Żyrafa ma długi ogon - około 100 cm. Mierzyłyśmy 100 cm.  Zosia pamiętała na drugi i trzeci dzień. Żyrafa Zosia chodziła z długim ogonem przyczepionym za gumkę od majtek.  Jednak ogon był za dłuuugi. Mała żyrafa ma o połowę krótszy ogon - sznurek na pół - 50 cm"
  Żyrafa Zosi
 • znajdź rysunek żyrafy do druku i przerysuj kontury bez plamek
"Zadaję pytania Zosi dotyczące wyglądu żyrafy (prawda czy fałsz), Zosia koloruje na pomarańczowo żyrafę (plamki robi palcem wskazującym umaczanym w brązowej farbie, do małych plamek na brzuchu używa najmniejszego paluszka) , liczy nogi, kopyta, co się da, oprócz plamek. Dlaczego nie liczymy plamek? 
Czas na literę Ż, prawie jak w Zosia, ale z kropką.
Potem Zosia rysuje, co je żyrafa. Rysunek żyrafy wisiał 3 dni. Przy okazji pracy plastycznej, Zosia spogląda na żyrafę i pyta: Ile nóg będzie miała żyrafa, jak obetnę jedną? Tu moje oczy wielkie się zrobiły. W końcu żyrafa została bez nóg." 
Świetna zabawa, sprawdziłyśmy!
Dodałyśmy jeden punkt:
 •  lekcja angielskiego pt.: Co by było gdyby...
 
Wkrótce wyruszam na wakacje z rodziną. Na czas podróży lub niepogody  postanowiłam przygotować różnego rodzaju gry i zagadki logiczne. Czeka nas rodzinne hartowanie.
Wiele przykładów zaczerpnęłam z książek. Kilka gier planszowych dla młodszej córy (proste i krótkie) postanowiłam  skonstruować wspólnie z nią Wykorzystam przy tym aktualne zainteresowania i fascynacje Rity. Postaci z filmu "Król Lew" to okazja na przemycenie treści przyrodniczo-matematycznych. Film "Auta" dają szansę na poznanie podstawowych znaków drogowych, itd. Wkrótce podzielę się efektami naszej pracy. Jedna z gier będzie prezentem urodzinowym dla Zosi.
Dlaczego jeszcze warto konstruować gry? Po profesjonalną odpowiedź zapraszają panie: Edyta Gruszczyk-Kolczyńska i Ewa Zielińska - TUTAJ

A Ja zapraszam na wybrane zabawy z książki znalezionej w bibliotece: "Mamo, Tato - bawcie się z nami"
  Gry, łamigłówki, sztuczki dla dzieci w wieku 6-12 lat
 • gra dla dwóch osób: Kto wyżej!
Rekwizyty: kostka do gry, długopis i kartka z narysowaną drabinką (np. wysokość 18 cm, szerokość 2 cm, odległość między szczeblami 1 cm). 
Grający wyrzucają na zmianę kostkę i po odczytaniu liczby oczek zaznaczają na drabince odpowiednie wysokości. Jeden - krzyżykiem, drugi - kółeczkiem. Ten, kto szybciej dojdzie do ostatniego szczebla - wygrywa. 
My zastąpiłyśmy kółko i krzyżyk pierwszymi literami naszych imion, gdyż Rita jest na etapie poznawania liter. Pierwszy rzut Rity: 5 oczek - odliczanie szczebli. Ja wyrzucam 4 oczka i zadaję pytanie córce: O ile oczek wyrzuciłaś więcej/mniej niż ja?
Gra jest ciekawsza, gdy pewne oczka na kostce, na przykład 1,3,5 (liczby nieparzyste) upoważniają do wspięcia się w górę, pozostałe (liczby parzyste) powodują cofnięcie o tyle szczebli, ile wskazuje kostka.
-->


R


M


 • gra: Wieża Babel
 Dwóch grających otrzymuje jednakową liczbę patyczków (wielkości zapałek), na przykład po 20, i układają je na zmianę pojedynczo na pudełku stojącym pionowo. Ważne jest, aby jak najwięcej patyczków znalazło się na pudełku. Jeśli w czasie układania patyczek spadnie, gracz zabiera go, a także inne strącone przez niego. Wygrywa ten, kto szybciej pozbędzie się swoich.
Uwaga: Po wybudowaniu wieży grający przystępują do rozbiórki - także po jednym patyczku. Zabierają wszystkie inne, których upadek spowodowali. Wygrywa ten, kto po rozbiórce wieży będzie miał najmniej patyczków.

 •  zagadki słowne - Rita je bardzo lubi. Chętnie układa też swoje.
Trzymam w ręku  - białe
Rzucam w górę - białe
Spadnie na ziemię  - żółte
Co to jest?
Ku mojemu zdumieniu córa zgadła: jajko.

Nie ma głowy ani szczęki,
ma cztery zęby, każdy cienki.
Jak się spotka z talerzem,
co tam znajdzie - zabierze.

Zagadka nie rozwiązana, spróbuję ją zadać ponownie w trakcie obiadu.

 • Zagadki literowe, szarady, rebusy - czekają na swój czas
Połowa litery - dźwiga książki i papiery
Odp.: półka
Gdy umieścisz literę w literze - to będziesz miał ptaka, co ma czarne pierze.
Odp. kawka

Pierwsza żuje.
Druga łapie dwóje.
Razem ma rogi
i szybkie nogi.
Ta szarada polega na odgadywaniu poszczególnych sylab danego wyrazu. W tym wypadku odpowiedzią jest jeleń!
 •  łamigłówki
Co jest cięższe: kilogram żelaza (zmieniłam na kilogram mąki), czy kilogram pierza?
Rita odpowiedziała, że kilogram mąki jest cięższy, bo piórka są leciutkie. Za rok sprawdzę, czy odpowiedź się zmieni.

Na stole paliły się 3 świece. Jedną zgaszono. Powiedz, ile świec zostało?
Rita odpowiedziała, że zostały 2 świece. Gdy jej wytłumaczyłam, że nie chodzi o palące się świece, tylko o świece na stole, poprawiła na 3 i obraziła się. Złości się i zniechęca, gdy nie odgadnie poprawnie.

W takich chwilach przypominam sobie, że: "zadania powinny być dostosowane do możliwości umysłowych dzieci. Za trudne, jak i za łatwe oraz znane - nie wzbudzą zainteresowania, nie będą bawić, a tym samym nie spełnią swojej roli".
Jak również: "dzieci same mają pokonywać trudności, niech się uczą logicznego myślenia, zastanawiania się i wyciągania wniosków. Dopiero pokonywanie wszelkich trudności bez pomocy innych daje satysfakcję"
Z ostatnią zagadką się chwilowo wstrzymam:

W rodzinie jest 6 synów, a każdy z nich ma jedną siostrę. Ile jest dzieci w rodzinie?

Na zakończenie polecam jeszcze jedną rodzinną zabawę na czas wakacji pt.:
"Kłopotliwy konkurs"
"Zobacz co się stanie. Jeśli ogarnie Was szał tworzenia, twórzcie, a inspiracją niechaj będzie spalenizna. Co dalej?  Dalej może być różnie. Jak już stworzysz coś Ty lub Dziecko Twe (albo obydwoje naraz, choć oddzielnie), sfotografuj, opisz intencje i wyślij pracę/e z podpisem na zorroadres (ukryty właśnie TU).

Po więcej informacji o konkursie zapraszam  TUTAJ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz