czwartek, 5 lipca 2012

Pływa czy tonie?

Gdy na zewnątrz temperatura utrzymuje się powyżej 30 stopni Celcjusza, a wewnątrz jest o 5 stopni mniej, sił starcza nam do:

 • robienia kostek lodu - z jednej foremki otrzymujemy 21 sześcianów :  3 rzędy po 7 sztuk
 • wypicia 1 litra (4 szklanki) słodkiej herbaty z sokiem z połówki cytryny.
 • wrzucania kostek lodu do szklanek (pełnej, w połowie pustej) z herbatą i obserwowania, co się z nimi dzieje. Każdy kwiat w domu "podlewamy" parzystą (2, 4, 6) liczbą kostek.
 • nauki języka angielskiego
   
  Karolina tak wyobraża sobie statek do przewozu ziarna kakaowca w skrzyniach
  Wujek Google informuje: w 2006 roku "Tom Hull  opublikował przeznaczoną dla nauczycieli książkę "Project Origami" z pomysłami, jak za pomocą tej japońskiej sztuki ożywić lekcje matematyki.
  – Dzieciaki boją się tego przedmiotu – mówi Hull. – Bawiąc się origami nie myślą o "tej okropnej matematyce", tylko o składaniu papieru. To świetny sposób na przełamanie strachu" 
  Robimy więc statki. Podczas tej ciężkiej pracy obie córy rozwiązywały zagadkę, którą pewnie wszyscy znają. Dziś dedykuję ją Joannie, za dźwiganie tam i z powrotem "Lilavati":
  Wilk, koza i kapusta
  Wieśniak musi przewieżć przez rzekę wilka, kozę i kapustę. Łódka jednak jest tak mała, że może się w niej zmieścić tylko wieśniak i jedno z tych trojga. Jeśli zostawi wilka z kozą, to wilk pożre kozę; jeśli zostawi kozę z kapustą, to koza zje kapustę. Jak poradził sobie wieśniak z transportem?

  Instrukcja: statek z papieru
  4 statki, które pływają - jedne krócej, drugie dłużej. Kredki drewniane, słomki, niektóre plastikowe zwierzątka pływały, inne tonęły. Karton z mlekem i monety szły na dno.

  Tutaj Rita usiłuje zatopić tratwę z folii bąbelkowej
    Od Jowity dostałam taki list:
  Hej,
  Zosia ma miskę z wodą w pokoju. Woda jest wszędzie :) Wpadłam na pomysł sprawdzania co może pływać, a co tonie. Nawet sprawdzałyśmy ł łupinki po zielonym świeżym groszku. Ha !
  Niestety żaba pluszowa tonie, nawet na talerzyku :(
  A tak zmierzyły się z tym tematem blogujące Mamy:
  1.  Magda -"Mamo, mamo, spójrz, zielona zakrętka TONIE, a inne nie"! :-))) Chłopaki wyławiali nakrętki z miski, a że mieli dwie różne łyżki cedzakowe, musiała być wymiana ;-)"
  2.  Nina Natalia  - "I co, to już wszystko? Nie będziesz im tłumaczyła dlaczego toną lub pływają? A tak właściwie jak zamierzasz im wytłumaczyć że plastik i metal mają inną gęstość?"
   Ciekawi Cię to? Odpowiedź jest prosta. Wcale nie zamierzam. Ot i już." 
  3. Mama we  Frajdzie Przyrodnika   - "Za sprawą napięcia powierzchniowego wody karty telefoniczne położone płasko na wodzie okazują się obiektami pływającymi, ale gdy włożyć je do wody prostopadle do jej powierzchni - toną. Tonie również karta położona na wodzie płasko, którą obciąża się kolejno następnymi kartami (zaczęły tonąć, gdy było ich 5)". 
  Od Magdaleny zaś dostałam zdjęcie ciasta kruchego z jagodami. Niewielkie zmiany w przepisie Jowity (masło zamiast wody, więcej jaj i cukru) - pychotka!
   Razem z Ritą liczyłyśmy prostokąty - jest ich więcej niż 18
  • gry na komputerze: "Sink or Float": gra1 ; gra 2
   Na koniec rozwiązanie zagadki, która staje się prosta, gdy pozwolimy wieśniakowi przewozić kozę tam i z powrotem: Wieśniak przewozi kozę, następnie wraca po wilka, a przeprawiwszy go na drugą stronę rzeki zabiera kozę z powrotem, zostawia ją na brzegu, odwozi kapustę i wreszcie wraca po kozę. W ten sposób przeprawa kończy się pomyślnie.
  Dziękuję Dziewczyny za wsparcie!

  2 komentarze:

  1. Zagadkę o wilku, kozie i kapuście przybliżą dzieciom ... nakrętki:
   http://bajdocja.blogspot.com/2013/06/amigowka-wilk-koza-kapusta.html

   :-)

   OdpowiedzUsuń
  2. Z pytaniem "Co pływa/tonie?" natychmiast skojarzyła mi się bohaterka Jeżycjady M. Musierowicz - Patrycja zwana Pulpecją/Pulpą :-)
   Odpowiedni fragment książki można znaleźć na blogu Kiddie and more:
   http://kiddie.blox.pl/2011/12/Zyczymy-Wam-Oraz-smartfon-lubi-plywac.html

   :-)

   OdpowiedzUsuń