środa, 19 grudnia 2012

OCZEKIWANIE


żródło
" ... Czas bardzo się dłuży małym kotom, gdy czekają, aż w końcu zrobi się ciemno. Pettson przyniósł drwa i odśnieżył, ale choć zajęło mu to trochę czasu, na dworze ciągle jeszcze było jasno. Gdy wrócili do domu, Findus spytał, kiedy się ściemni.
- Około trzeciej, czwartej - odpowiedział Pettson.
- A kiedy będzie trzecia, czwarta?
- Nie tak szybko. Możesz iść spojrzeć na zegar.
Findus wszedł do pokoju gościnnego i zaczął wpatrywać się w zegar z kukułką, który wisiał na ścianie. Siedział tak przez dobrą chwilę.
 - Pettson! To nic nie daje! Cały czas patrzę na zegar, ale na dworze i tak nie robi się ciemno..."

Rita też siedzi w kuchni wpatrzona w zegar analogowy, który ma 3 wskazówki: godzinową, minutową i sekundową - czeka, aż będzie siódma - wtedy obiecałam, że włączę jej film. Oczywiście co chwila słyszę: długo jeszcze? Obie uczymy się w ten sposób cierpliwości.
To jeden ze  sposobów nauki czytania zegara, do której córa dojrzała. 
Codziennie staram się choć raz przygotować posiłek o pełnej godzinie.  Siadając do stołu (np. o godzinie czwartej) pokazuję Ricie układ wskazówek: minutowa (dłuższa) jest na 12, godzinowa (krótsza) na 4, sekundowa niech dalej sobie biegnie w prawą stronę (ręką naśladujemy jej ruch) - później się nią zajmiemy. W tym samym czasie odczytujemy też godzinę na zegarku cyfrowym. W kuchni mamy ich 3. Nie każdy pokazuje tę samą godzinę. Zastanawiamy się DLACZEGO tak jest? 
Zadaniem Rity jest też udawać kukułkę oraz narysować układ wskazówek na przygotowanych wcześniej tarczach.
  
UWAGA: warto jest zrobić z dzieckiem zegar. Poniżej zegar, który swoją prostotą wykonania mnie urzekł:


Zegar (2 papierowe talerzyki) znaleziony na E is for Explore!
prawoskrętność
(kierunek obrotu wskazówek zegara)
Gdy już model zegara jest gotowy, ćwiczymy kolejne kroki. My zaczęłyśmy tak:
  • do zegara przyczepiamy jedną (krótką) wskazówkę - godzinową. Odczytujemy czas  i zastanawiamy się, co można o tej godzinie robić np. w niedzielę o 9 można jeszcze spać. Potem przesuwamy w prawo wskazówkę i poznajemy kolejne godziny.
  • doczepiamy drugą, dłuższą wskazówkę - minutową. Ustawiamy ją na 12, odczytujemy godzinę, a potem wprawiamy ją w ruch (w prawą stronę) i obserwujemy co się dzieje, gdy wykona ona pełen obrót wokół tarczy. Można też cofnąć się w czasie!
  • doczepiamy trzecią, najdłuższą i najszybszą wskazówkę - sekundową. Równolegle liczymy (do 60) i kręcimy...
W tym momencie chciałabym przywitać dwunastego już obserwatora Mamatyki:
*******************************************************
Ciepło Cię witam CZYŻYKU
*******************************************************
Teraz już wiemy, jak wyglądasz i jakie dźwięki wydajesz. Pani Małgorzata Strzałkowska napisała nawet o Tobie wierszyk, który lubi moja córa. Wracając do jej pytania: która jest teraz godzina? Odpowiadam tak:
  • jest 8 rano. Za godzinę, czyli o ...  jesz śniadanie w przedszkolu.  
  • jest 15 minut po godzinie piątej - od 15 minut Twoja siostra powinna być już w domu. Poczekamy jeszcze jedną minutę (liczymy do 60 albo patrzymy jak wskazówka sekundowa robi jeden pełen obrót na tarczy zegara), a potem zjadamy deser.
  • za 5 minut będzie godzina 6. Popatrz, krótsza wskazówka jest na 6,  dłuższa wskazówka musi pokonać jeszcze te 5 kresek - kiedy dojdzie do 12 będzie godzina szósta, a wtedy przyjdzie Twoja koleżanka. Ile minut ma już spóźnienia?
  • już dziewiąta - czas do łóżka. Masz 10 sekund (liczę do 10), żeby zapalić lampkę i wskoczyć do śpiwora. 
Poprosiłam Ritę o narysowanie dla Czytelników zegara, a ja znalazłam (u pana Szczepana Jeleńskiego) do niego zagadkę, którą Julia rozwiazała:
Podziel tarczę zegara linią na 2 części tak, żeby suma liczb w obu częściach była jednakowa. Ile suma ta wyniesie?


Odpowiedź:
10+11+12+1+2+3 = 9+8+7+6+5+4 = 13+13+13 = 39
Na zakończenie:
Życzę CZYTELNIKOM, aby w najbliższych dniach znaleźli czas na wszystko, a przede wszystkim na zabawę!


Orlica Weronika.
 Do usłyszenia w 2013 roku.

Ps. Od czasu do czasu oglądam statystyki oglądalności tego bloga. Pytanie roku 2012: Ile krowa ma żołądków! Cieszę się, że byłam źródłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz