poniedziałek, 31 sierpnia 2015

PIERWSZA LEKCJA

źródło zdjęcia
Niech będzie MAGICZNA!
W książce Herberta SCHWINGHAMMERa "Ołówkiem po papierze. Gry i zabawy dla całej rodziny", którą pożyczył mi Pan Dyrektor znalazłam zabawę

Szybki rachmistrz
 1. " Geniusz matematyczny" (czyli ja;) wypisuje (mam zamiar skorzystać z pomocy dzieci) na kartce papieru (tablicy) kolumnę liczb zaczynającą się od liczby 1. Każda następna liczba jest dwa razy większa od poprzedniej (a więc: 1, 2, 4, 8, 16, 32 ...). Aby popis umiejętności matematycznych wypadł jak najbardziej spektakularnie, warto dojść aż do liczb o sześciu miejscach, co osiąga się szybciej niż można by się spodziewać (tak jak w mojej ulubionej zagadce*)
 2. Teraz jeden ze współuczestników zabawy dzieli kreską kolumnę liczb w dowolnym miejscu. Geniusz matematyczny oświadcza, że jest w stanie błyskawicznie wyliczyć w głowie sumę liczb do kreski dzielącej, obojętnie w którym miejscu się ją postawi
 3. Cudowny matematyk niezwłocznie podaje wynik, a wszyscy inni gorączkowo rzucaja się do liczenia. Jedni dodają liczby tradycyjnym sposobem, inni wyciągają kalkulatory, by udowodnić, że rzekomy szarlatan się pomylił.
 4. Liczenie trwa jakiś czas, gdyż z doświadczenia wiadomo, że niezależnie od sposobu liczenia uczestnicy gry zyskują co najmniej dwa rózne wyniki, po czym następuje sprawdzenie i ustalenie ostatecznego wyniku. Tymczasem geniusz matematyczny z uśmiechem na ustach i pewny siebie przygląda się wysiłkom graczy. Próbę mozna powtórzyć kilka razy, póki towarzystwo nie zacznie się domagać wyjawienia sekretu.
1, 2, 4, 8, 16, 32, 64 /, 128, 256 ... 
Rozwiązanie: W szeregu liczb, w którym każda następna liczba jest dwukrotnością poprzedniej, suma liczb w dowolnym punkcie szeregu jest zawsze równa następnej liczbie w szeregu minus 1 (przykład: jeśli postawimy kreskę po liczbie 64, to suma liczb do kreski wynosi 128 - 1 = 127)
źródło zdjęcia

W świetnej książce Marilyn Burns "MATH FOR SMARTY PANTS" na stonie 36 znalazłam sztuczkę geometryczną: bez odrywania ołówka narysuj kółko z kropką w środku - zajrzyjcie koniecznie!
Wiele prostych sztuczek można też znaleźć w książce:
 "THE I HATE MATHEMATICS".

Na koniec zapraszam na rebusy - pomysły z książki
"Ołówkiem po papierze" - świetne narzędzie na lekcjach języka polskiego:

Po skreśleniu/odrzuceniu odpowiednich liter w słowach BUDA (4) i GUZIK (1, 2) otrzymamy słowo: BUDZIK
AŁTOSTOP :)
*Czy wierzyć intuicji? :
Weź proszę do ręki papierową serwetkę. Oszacuj jej grubość. Ja dla ułatwienia rachunków przyjęłam: jeden milimetr. Składaj ją tak, jakbyś chciał ją schować do małej kieszonki: na pół, znów na pół, jeszcze raz na pół i tak dalej.
Przypuśćmy, że naszą serwetkę złożyliśmy w myśli (dlaczego w ten sposób - pomyśl) 50 razy. Jaka będzie grubość złożonej tak 50 razy serwetki?

4 komentarze:

 1. Bardzo chcę! Dla dwojga, bo coś widzę, że w mniejszym stopniu humaniści. Tylko gdzie ją zdobyć/wypożyczyć?

  OdpowiedzUsuń
 2. :)
  Ołówkiem po papierze - chyba tylko u Pana Dyrektora.
  Wkrótce podzielę się jeszcze kilkoma zabawami...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z innej beczki.
  Badanie Instytutu Badań Edukacyjnych: połowa nauczycieli matematyki nie akceptuje niestandardowych rozwiązań:
  http://stooq.pl/n/?f=994868
  Badanie wykonano na 1140 nauczycielach - to chyba dość dużo, żeby stwierdzić, że wyniki są zatrważające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za artykuł. Miejmy nadzieję, że będzie lepiej...

   Usuń