wtorek, 1 grudnia 2015

LICZĘ SOBIE

... już 44 lata i coraz częściej marudzę ...
Sprawdzam prace i zamieniam zdania (np. poprawne rozumowanie, błąd w obliczeniach) na punkty/procenty/oceny zastanawiając się czemu to służy...
Czasem mam szczęście i znajduję uwagę: - "Ale młoda ta babcia!" - dzieci też znajdują błędy nauczyciela.
Długo rozmyślałam nad recenzją serii Liczę sobie wydawnictwa Egmont.
Trzypoziomowa seria dla dzieci od 4 do 9 lat.
Jest to dobry pomysł i bardzo staranne wykonanie. W dodatku seria ta uzyskała pozytywne opinie nauczycieli matematyki i nauczania początkowego, psychologów dziecięcych i rodziców/dzieci
Córę rozbawił pomysł zbierania rozbitych jajek łyżką z podłogi.
"... Fryderyk wiedział, że gwiazd jest dokładnie milion. Pewnego dnia po prostu je policzył..."
Zdanie to było okazją do szacowania/zgadywania, ile człowiekowi zajmie doliczenie do miliona. Dzieci są zaskoczone/przejęte informacją:
Szkoda, że nie ma rozwiązań zadań...
Niestety się nie zachwyciłam. Wystawiam tej serii 4. 

Sobie 2 za systematyczność. Dziś jest 1 XII i dzieci zaczynają odliczać. Dołączam do zabawy i spróbuję codziennie zamieścić jedną grę na blogu, którą przetestowałam:
1. Gra "kalendarzowa"/ calendar game str. 53 dla dwóch osób - prosta strategia wygrywająca: osoba, która jako pierwsza powie: 31 grudnia wygrywa.
Gra polega na wypowiadaniu na zmianę daty tzn. dnia i miesiąca np. 23 stycznia, 5 marca ... Podczas tej gry trzeba przestrzegać kilku zasad:
 • data, którą chcesz powiedzieć musi być późniejsza od poprzedniej np. jeśli pierwsza osoba powiedziała 2 lutego, druga osoba nie może wymienić daty styczniowej i 1 lutego. 
 • można zmieniać tylko jedną z dwóch "rzeczy": dzień lub miesiąc.
Jeśli pierwsza osoba powiedziała 2 lutego , druga osoba może powiedzieć: 2 kwietnia (zmiana miesiąca, dzień ten sam) lub 13 lutego (zmiana dnia, miesiąc ten sam).Przykładowa rozgrywka:
1. 31 stycznia
2. 31 grudnia  - wygrałam! 

2 komentarze:

 1. Książki nie widziałam, ale dlaczego 4? Bo może by byłą jednak dobra na prezent gwiazdkowy. Proszę o uzasadnienie, czemu nie zachwyca.Serdecznie pozdrawiamy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że na prezent gwiazdkowy jest dobra! Właściwie nie wiem, dlaczego nie zachwyca:(

   Usuń