wtorek, 22 marca 2016

ZANIEDBANE

:dziecko, blog i jeszcze kilka rzeczy. Siedzę, rozwiązuję zadania - często z pomocą rodziny i Buby. Konkursy (m.in. Kangur, Logicznego myślenia ) oraz różnego rodzaju testy spowodowały gwałtowne zainteresowanie matematyką. Dużym wyzwaniem dla dzieci okazały się zadania wymagające rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. 
W GW natknęłam się na krótki wywiad Pani Olgi Woźniak z dydaktykiem matematyki Marcinem Karpińskim:
"... Czego najbardziej brakuje w uczeniu naszych dzieci?
- Orientacja przestrzenna - z tym jest bardzo ciężko, a tę umiejętność należy kształtować już od pierwszej klasy. Badania pokazują, że ci, którzy sobie z tym lepiej radzą, odnoszą w dorosłym życiu większy sukces zawodowy. Bo orientacja przestrzenna uczy myślenia, kojarzenia faktów, wiązania różnych informacji, wymaga analizy i zadawania sobie pytań. Tu nie ma miejsca na algorytmy, jest za to ogromna przestrzeń na otwarte rozważania matematyczne.
 
Jak jej uczyć?
- Dzieci muszą manipulować przestrzenią, figurami. Obserwować, od czego zależy np. objętość jakiegoś naczynia. Tylko od jego wysokości czy może są jeszcze jakieś zmienne? Muszą się uczyć przekształceń przestrzennych przez budowanie według płaskiej instrukcji..."
Przerwa świąteczna* to dobry moment na obserwacje. My zaczniemy od kostki masła w kuchni.
Może zdążymy też zagrać w Speed Stacks ?
Źródło zdjęcia
* Rodzinna matematyka z Panią Kamilą Łyczek!

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję na ciąg dalszy i cenne wskazówki!

   Usuń
  2. Zapraszam wkrótce do wspólnego tańca: http://www.mathinyourfeet.com/about-math-in-your-feet.html

   Usuń
  3. Aniu, usunęłam niechcący Twój komentarz: " Dorzucę swoje ostatnie przemyślenia odnośnie wyobraźni przestrzennej: tańczyć! (sekwencja kroków i przeniesienie tego w różne kierunki w przestrzenie to dla mnie duuuże, jak się okazuje, wyzwanie...)

   Usuń
 2. Strasznie bym chciała żeby to Pani uczyła mnie matematyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szkole mi nie wychodzi tak fajnie, raczej kiepsko - ale to inna bajka. Cieszę się, że zaglądasz - korzystaj z pomysłów. Jeśli masz pytania - pisz na adres mejlowy.

   Usuń