sobota, 6 sierpnia 2016

RODZINNA MATEMATYKA

Na rodzinny wyjazd zabieram:
1. Książkę "Rodzinna Matematyka" Kamili Łyczek.
Źródło
Dla Czytelników, którzy bawili się z dziećmi 4 barwami i mapą wybrałam takie zadanie z w/w książki - namawiam do rysowania:
1. Okręty (str. 10):
  "... Pewien kapitan dowodzący flotyllą ma problem z ich rozróżnianiem. Na morzu statki wyglądają niemalże identycznie. Żeby ułatwić sobie dowodzenie, kapitan zarządził, by każdy okręt wyróżniał się innym układem kolorów okienek bocznych. Zlecił to zadanie starszym oficerom, którzy muszą je jak najszyciej wykonać.
1. Flotylla skupia tylko małe okręty, które mają dokładnie 2 okienka boczne z jednej strony. Kolory, którymi można je pomalować to żółty i zielony. Ile różnych okrętów może być we flotylli?
2. Jeżeli we flotylli jest 10 okrętów, każdy z dwoma okienkami, to czy trzema kolorami można pomalować okienka tak, jak chce tego kapitan (żeby każdy statek był inny)?
Czy możliwe jest, żeby okienka w tych 10 okrętach były tylko w dwóch kolorach?
3. Jeżeli we flotylli będą większe okręty, z trzema okienkami, a malować możemy je tylko na dwa kolory, to ile okrętów może być pod pieczą kapitana?
4. Flotylla znowu sie powiększa. Kapitan dowodzi teraz wielkimi czterookienkowymi statkami. Ile może ich być, jeżeli okienka są pomalowane tylko kolorem żółtym i zielonym (nadal żadne dwa okręty nie mogą wyglądać tak samo)?
...
Wskazówka dla rodziców (2,3,4): Starajcie się uporządkować odpowiedź. Można zacząć od takich kombinacji, które na pierwszym miejscu mają żółte okienko. Potem przejść do takich, które na pierwszym miejscu mają zielone okienko. Na końcu rozważyć takie, które na pierwszym miejscu maja okienko niebieskie. Więcej możliwości nie będzie. Przy zliczaniu wszystkich pomalowań należy sprawdzić, czy któraś opcja się nie powtarza"
Odpowiedzi (str. 132):
1. We flotylli mogą być 4 różne okręty.
2. Trzema kolorami można pomalować tylko 9 okrętów z dwoma okienkami.
Skoro nie ma możliwości pomalowania okrętów trzema kolorami, to tym bardziej nie ma możliwości pomalowania ich mniejszą liczbą kolorów.
3. Okienka okrętów można pomalować na dokładnie 8 różnych sposobów.
4. Może być 16 różnych okrętów..."

Do tej pory pamiętam sześcioletniego chłopca, który zaskoczył mnie swoim uporządkowaniem przy rozwiązywaniu podobnego zadania (ze strony nrich.math): budowanie wieży z trzech, a potem z czterech różnokolorowych klocków. Do dyspozycji miał zestaw klocków - liczmany sześciany:
źródło
3 Blocks Towers:
Weź trzy różnokolorowe klocki np. czerwony, żółty i niebieski. Zbuduj z nich wieżę. Jakiego koloru klocek masz na górze, w środku i na spodzie?
Spróbuj zbudować wieżę z tych klocków, tak żeby na górze był inny kolor. Ile różnych wież możesz zbudować? Upewnij się, czy znalazłeś wszystkie rozwiązania. Teraz spróbuj z czterema kolorami.
Jeśli brakuje klocków wystarczą kredki i kartka: wieża z 3 klocków, wieża z 4 klocków.  
2.Grę niewypowiedzianych słów: Tabu
Hasło wpisane do wyszukiwarki: MATH TABOO pomaga mi tworzyć własne matematyczne tabu na zajęcia ze starszymi dziećmi.
http://mathsticks.com/my/2014/04/shape-taboo/

Jak naprowadzić drużynę na hasło: trójkąt bez użycia słów: trzy, punkt, kąt? 
Ja spróbowałabym tak: sześciokąt foremny zbudować można z sześciu identycznych klocków, które są ... 
źródło
Inne pomysły? 
Zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzu.

2 komentarze: