poniedziałek, 31 października 2016

KOLOR BRĄZOWY

Dołączam do projektu:
Bajdocja
Brąz często (badania statystyczne wkrótce;) znajduję pod stopami:
Powinnam zmienić wycieraczkę na kod QR - o nim w kolejnym poście.
Z córą weszłyśmy w temat pomiarów. Wykorzystałam więc zadanie, które znalazłam w genialnej książce Marylin Burns "About teaching mathematics"
Are you a square/Czy jesteś kwadratem?
 Na początek pokazałam córce człowieka witruwiańskiego. Usłyszałam, że zna ten rysunek z filmu Harry Potter i Więzień Azkabanu. Na brązowym papierze odrysowałam kształt córy (skala 1:1). Nie zwróciłam uwagi na błędne ułożenie nóg. Powinny być złączone. Następnie córa robiła pomiary przy pomocy centymetra krawieckiego i sprawdzała, czy jej wysokość (od czubka głowy aż po pięty) jest równa (większa/mniejsza) szerokości rozpostartych ramion z wyprostowanymi środkowymi palcami. Biorąc pod uwagę błąd pomiaru stwierdziłyśmy, że córa jest kwadratem. Niektórzy są tylko prostokątami.
Przy okazji sprawdzałyśmy jak wysoki jest niedźwiedź brunatny.

Czerwona ramka - kwadrat
Kolejne zadanie: przenoszenie  kwadratu o boku 131 cm do zeszytu A4 (sprawdzenie wymiarów linijką) przy pomocy czarodziejskiej różdżki i zaklęcia zmniejszania:
  • pierwsza próba - dwukrotne zmniejszanie wymiarów: 131 cm : 2  = 65 cm i 5 mm. Niestety wciąż za duży bok kwadratu.
  • kolejne dwukrotne zmniejszenie wymiarów: 65 cm i 5 mm : 2  i zaokrąglenie wyniku do 32 cm.  Nie zmieści się w zeszycie.
  • kolejne dwukrotne zmniejszenie boku kwadratu 32 cm : 2   = 16 cm i rysunek kwadratu w zeszycie.
M: ilu - krotnie zmniejszyłaś swoje wymiary? 
R: Ośmiokrotnie.
Nagroda - malowanie farbami swojej postaci.
Przy każdej okazji bawimy się w szacowanie:
  • Jak myślisz, ile centymetrów mają boki tej wycieraczki? Jeśli pomylisz się o mniej niż 5 centymetrów na każdym boku - dostajesz punkt. 
  • Popatrz przez chwilę na ten banknot. W zeszycie w kratkę  narysuj ten prostokąt. Jeśli pomylisz się o więcej niż 1 cm, nie dostajesz punktu.

źródło
Po pewnym czasie wymieniamy punkty na brązowe orzechy.

2 komentarze: