czwartek, 21 lipca 2022

Magia i Matematyka cz.1

Dzieci lubią sztuczki magiczne. Część z nich szuka odpowiedzi na pytanie: jak to możliwe? Przy okazji wykorzystują/powtarzają/odkrywają matematykę. 
Książki i internet to bogate źródło. Wybieram te sztuczki, które potrafię powtórzyć, a czasem nawet zrozumieć. Dzisiejsza sztuczka wymaga znajomości potęgowania oraz wiedzy (najlepiej zdobytej z dziećmi wcześniej na lekcji), że z różnych potęg liczby 2 można zestawić każdą dowolną liczbę nie przekraczającą sumy tych potęg. O tym pisałam TU .
Z dokumentu https://web.northeastern.edu/seigen/11Magic/Teaching/Mathemagic.pdf wybrałam sztuczkę: "Magic age cards"/Odgadujemy dzień urodzin. 
Potrzebne będą karty/tabelki z liczbami:
Pokazujemy dziecku po kolei karty i przy każdej zadajemy to samo pytanie:
Czy widzisz tu swój dzień urodzin? Interesują nas tylko karty z odpowiedzią: TAK.
Z takiej karty wybieramy i zapamiętujemy liczbę w lewym górnym rogu  - niektóre dzieci zauważą, że są to kolejne potęgi liczby 2. 
Suma tak wybranych liczb to dzień urodzin dziecka.
Przykład:
Mój dzień urodzin pojawia się na karcie pierwszej , trzeciej i czwartej. Liczby w lewym górnym rogu to 1, 4, 8. Po ich dodaniu otrzymuję liczbę 13 - dzień moich urodzin.
Dobre pytanie: dlaczego 13 nie pojawiła się na karcie drugiej i piątej?
Warto namówić dzieci, aby tworzyły własne sztuczki/karty z liczbami.

Duże wrażenie na dzieciach zrobiła sztuczka on - line oparta na tej samej zasadzie:cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Magia i Matematyka cz.2

Do zrozumienia dzisiejszej sztuczki dzieci powinny znać odpowiedzi na pytania:  Czym różni się liczba parzysta od nieparzystej? TU wskazówk...